30 stycznia 2017

Nagroda – najlepsza przestrzeń publiczna

Są takie miejsca, do których zawsze wracamy z przyjemnością. Tyska Promenada w Paprocanach zachwyciła mieszkańców, oczarowała spacerowiczów i turystów oraz została uhonorowana najważniejszymi nagrodami – a teraz zaprasza wszystkich stęsknionych za wiosennym słońcem na spotkania w jej zaciszu.

(Nie)zwykła przestrzeń

Mówi się o niej, że to jeden z najciekawszych pomysłów aranżacji przestrzeni publicznej w ostatnich latach. Trudno się z tą tezą nie zgodzić – biegnąca wzdłuż linii brzegowej Jeziora Paprocańskiego konstrukcja z drewna całkowicie odczarowała ten obszar, stając się jedną z czołowych wizytówek Tychów. To, co w projekcie zachwyca najbardziej, to nowoczesność przełamana dawką wizjonerstwa – Promenada idealnie wpisuje się w otaczający ją krajobraz, a przy tym stanowi świetne uzupełnienie kompleksu rekreacyjnego Paprocany. Dzięki takiemu połączeniu obiekt nie tylko zachwyca wizualnie, ale i doskonale odnajduje się na mapie spotkań. Miłe popołudnie z pięknym widokiem, a może romantyczny wieczór w wyjątkowym miejscu? Jak najbardziej! Na łukach konstrukcji stworzono wygodne siedziska osłonięte białymi parasolami, z kolei całość oświetlono miękkim, nowoczesnym światłem LED, nadającym wyjątkowej aury. Na terenie nabrzeża pojawił się także rozległy taras oraz obiekt gastronomiczny podzielony na klika stref – to właśnie w tym miejscu możemy napić się wybornej kawy i zjeść naturalne lody z Pracowni GRAMY, które codziennie zaskakują innym, ale równie pysznym, smakiem.

Nagrody i wyróżnienia

Za niezwykłą metamorfozę przestrzeni odpowiedzialna jest pracownia RS+. Koncept zakładał składającą się z przeplatających układów desek konstrukcję, nową plażę, siłownię oraz modernizację drogi pieszo – rowerowej – i choć w teorii brzmi to jak wyzwanie, w praktyce efekt przerósł najśmielsze oczekiwania. Promenada z miejsca zachwyciła nie tylko mieszkańców czy turystów, ale i najważniejsze w branży osobistości, czego efektem okazał się istny deszcz nagród. Tyski kompleks zdobył Superjednostkę, został uznany za najlepszą przestrzeń publiczną w 7. edycji plebiscytu Polska Architektura XXL oraz, co najważniejsze, odmienił wizerunek szarego Górnego Śląska. Do zobaczenia na Promenadzie!

Aktualności
close
PromenadaPromenadaPromenada